بهترین زمان خواب

بهترین زمان برای خواب به گفته پزشکان حدود ساعت ۱۱ شب تا چهار صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می‌شوند و بیداری در این ساعات باعث جلوگیری از ترشح این هرمون ها میشود. اگر شما هم از آن آدم‌هایی هستید که شب بیداری را به خاطر سکوت و آرامش به خوابیدن و استراحت ترجیح می‌دهید بد نیست کمی بیشتر به این موضوع دقت کنید. بیدار ماندن در طول شب و جبران آن در روز بسیار برای بدن شما خطرناک است. انتخاب بهترین زمان برای خواب در کیفیت تاثیر خواب بسیار حائز اهمیت است.

خوابیدن زود هنگام

همه ما در زمان کودکی از خوابیدن زود هنگام فراری بوده ایم و همیشه دنبال بهانه ای برای بیدار ماندن در شب و وقت بیشتر برای بازی. اما زمانی که بزرگ شدیم در حسرت پیدا کردن بهترین زمان برای خواب هستیم دغدغه های فکری و مشغله های کاری و اجتماعی این فرصت  را از همه گرفته است. این کمبود خواب بیشتر مواقع مربوط به درآمد های ما میباشد و اینطور تلقی میشود که اگه پول بیشتری داشته باشیم از خواب راحتتری برخورداریم. اما حتی برای بدست آوردن درست  اوصولی پول نیاز به خواب و استراحت کافی داریم .

انفعالاتی در خوابیدن

همانطور که گفته شد ترشح یکسری از هرمون ها در خواب انجام میگیرید که از ساعت 11 تا 4 صبح میباشد.و از ساعت ۹ تا ۱۱ شب زمانی است که بدن برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری شروع به فعالیت می‌کند. این عملیات توسط آنتی اکسیدان‌ها انجام می‌شود و بهتر است بدن در حال آرامش باشد .

در غیر این صورت اثر منفی زیادی بر سلامت بدن دارد. بین ساعت ۱۱ تا ۱ بهترین زمان برای خواب عمیق است، چون این مواد سمی در حال دفع شدن از کبد هستند. دو ساعت بعدی، تا ساعت ۳ بدن در حال سم زدایی از کیسه صفراست که فقط در صورت یک خواب عمیق ممکن می‌شود. ساعت ۳ تا ۵ صبح زمان از بین بردن مواد سمی از ریه است که در این ساعت احتمال عطسه یا سرفه در خواب زیاد است. ساعت ۵ تا ۷ صبح عملیات پاکسازی در روده بزرگ شروع می‌شود که می‌توانید آن را دفع کنید .

بهترین زمان خواب

بهترین زمان برای خواب و زمان بیداری

حالا که همه عملیات پاکسازی در بدن شما انجام شده بهترین زمان برای بازپس گرفتن این مواد مغذی است. صبحانه یکی از وعده های مهم روزانه است که بهترین زمان برای خواب بین ساعات 7 الی 9 صبح است. بیداری در ساعات اولیه صبح میتواند آرامشی عمیق را در فواصل روز به شما هدیه کند. اول صبح نه خبری هست نه تلفنی و نه کاری پس بهترین وقت و زمان برای خواب و آرامش است. این آرامش از سکوت آخر شب مفید‌تر است.

نکات مهم

سعی در آن داشته باشید که به روشی نخوابید که پوست صورتتان روی بالش و تشک قرار بگیرد زیرا که از رسیدن هوا به پوست جلوگیری میکند و بر روی پوستتان بسیار مضر است در این حالت پوست فشرده میشود و خون به اندازه کافی به آن نمیرسد .

تحقیقات نشان داده که بهترین حالت خوابیدن به پشت خوابیدن است و توصیه میشود که 2 بالش زیر سر قرار بگیرد تا سر پایین‌تر از بدن قرار نگیرد. وقتی می‌خوابید متابولیسم یا سوخت و ساز بد‌ن پایین می‌آید، شما د‌ر معرض آلود‌گی‌های محیطی یا تابش اشعه ماورای بنفش که به پوست آسیب می‌رساند نیستید و به د‌لیل اینکه بد‌ن شما د‌ر طول شب مجبور به حفاظت از پوست نیست می‌تواند به جای آن بازسازی را مؤثر‌تر انجام د‌هد؛ قبل از خواب آلودگی های پوست صورت را پاک کنید مخصوصا آرایش ومواد شیمیایی را حتما باید کاملا پاک کنید .

بهترین زمان خواب

نکته

نکته مهم دیگر این است که ما در زمان خواب یک چرخه ۹۰ دقیقه‌ای را طی می‌کنیم که بین خواب عمیق و خواب سبک که به آن (Rem) یا حرکات سریع چشم می‌گویند تغییر می‌کند، این خواب سبک بیشتر در نیمه دوم شب که به سمت روز می‌رود رخ می‌دهد، بنابراین هرچه شما دیر‌تر به خواب بروید و شب بییشتر بیدار باشید خواب عمیق را از دست می‌دهید و همه چرخه خوابتان در حالت Rem خواهد بود و این خواب سبک به بازسازی سلول‌ها کمک نمی‌کند.

بهترین زمان برای خواب راحت

با اینکه گفته شد که خواب باید در ساعات اولیه شب باشد اما اشتباه بزرگی که انجام میشود این است که گاهی افراد با وجود عدم خستگی به زور برای خوابیدن تلاش کنند. یادتان باشد این حالت بیشتر شبیه شنا کردن در خلاف جهت آب است و نه تنها به سلامتی شما کمک نمی‌کند بلکه این فشار به بدن به ضرر شما هم هست .

هرمون هایی که باعث خواب آلودگی در بدن میشود، ملاتونین نام دارد که در مقابل روشنایی سرکوب می‌شود و در تاریکی ترشح آن زیاد‌تر است. اینکه ما تصور کنیم با تاریکی هوا باید بخوابیم و با طلوع خورشید بیدار شویم باور غلطی است. بدن انسان باید به خواب نیاز داشته باشد و کاملا احساس خستگی داشته باشید در غیر این صورت این خواب هیچ تاثیری نخواهد داشت .

بهترین زمان خواب

راهکاری که وجود دارد این است که باید زمان مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن انتخاب کنیم . با این روش می‌توانید ساعت بیولوژیکی بدنتان را برای خواب مناسب تنظیم کنید. برای خوابیدن راحتتر باید دوساعت قبل از خواب نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه را حذف کنیم.

راهکارها

با توجه به این که شرایط روزمره همه افراد یکسان نیست به طور قطع نمی‌توان راهکار‌های یکسانی برای همه ارائه کرد، اما چند مورد هستند که در مورد همه افراد صدق می‌کند. داشتن زمان مشخص برای خوابیدن و سروقت خوابیدن، 6 تا 8 ساعت در طول روز اختصاص دادن برای خواب ، چند دقیقه قدم زدم قبل خواب و استفاده از ساعت زنگ دار برای بیدار شدن از جمله مواردی هستند که برای همگان یکسان است.

شب‌ها نباید گرسنه بخوابید و خیلی هم سنگین غذا نخورید. به خودتان کمک کنید تا سر وقت همیشگی صبح‌ها بیدار شوید. اگر در خوابیدن مشکل دارید بلافاصله سراغ دارو نروید، خواب مصنوعی کمک چندانی به بدن نمی‌کند. بهتر است در این شرایط خواب ظهر را حذف کنید و خودتان را به زور مجبور به خوابیدن نکنید.

البته یادتان باشد اگر به مدت جهارهفته هرشب نیم ساعت در تخت تقلا کردید و خوابتان نبرد باید به پزشک مراجعه کنید، چون شما مشکل بی‌خوابی اولیه دارید .

بهترین زمان خواب

اثرات کمبود خواب

خواب کم علاوه بر تاثیراتی ماننده سرماخوردگی وابتلا به آنفولانزا در جسم دارد، باعث ایجاد استرس و اضطراب و افسردگی در طول روز میشود، چون خواب هورمون‌های استرس را متعادل می‌کند و سلامت سیستم عصبی را تامین می‌کند .

چاق شدن بی‌دلیل هم یکی از عوارض بدخوابی شبانه است. کمبود خواب باعث افزایش هورمون گرلین می‌شود که باعث افزایش اشتها است، و همچنین باعث کاهش هورمون لپتین می‌شود که این هورمون سبب کاهش اشتها می‌شود بالا پایین شدن این هورمون‌ها ایجاد چاقی می‌کند .

بیخوابی در دانش آموزان باعث افت تحصیلی به دلیل کسل بودن سر کلاس و کاهش حافظه می‌شود. تحقیقات نشان داده دانش آموزانی که در شب امتحان ۶ ساعت و یا کمتر می‌خوابند، نسبت به دانش آموزانی که ۸ ساعت و یا بیشتر می‌خوابند، دارای افت تحصیلی بیشتری هستند .

بهترین زمان خواب

تصادفات رانندگی اغلب به دلیل خواب آلودگی راننده هاست و کاهش عملکرد ورزشی و دیگر فعالیت‌هایی که نیاز به هماهنگی بدن دارند. از طرف دیگر کمبود خواب باعث مشکلاتی در روابط خانوادگی هم می‌شود، طرفین دیگر حوصله و انرژی برای فعالیت‌های سرگرم کننده ندارند، به صحبت‌های همسر توجه نمی‌کنند، سریعا عصبانی می‌شوند و تحریک پذیرند و به طور کلی ارتباطات بین خانواده کاهش پیدا می‌کند.