درمان جای زخم و اسکار

درمان جای زخم و اسکار

اگر پوست آسیب ببیند ، پروتئینی ایجاد می کند که به عنوان کلاژن شناخته می شود و زخم را ترمیم می کند. این روند بهبودی در هر زمان برش ، سوختگی یا آسیب دیدن پوست در اثر بیماری یا بیماری مانند آکنه یا آبله مرغان اتفاق می افتد.

در حالی که پوست به طور موثری در ترمیم و بسته شدن زخم های خود  فعالانه عمل می کند ، کلاژن و پوست ترمیم شده جدید اغلب به صورت یک اسکار قابل مشاهده است.

جای زخم یکی از دشوارترین مشکلات زیبایی پوست برای درمان است. در حالی که درمان اسکار جدید امکان پذیر است ، از بین بردن جای زخم های قدیمی بسیار دشوار است.

اگرچه محققان بیان نموده اند که بسیاری از داروهای طبیعی باعث کاهش یا از بین بردن جای زخم ها می شوند ، اما بیشتر آنها فاقد هرگونه شواهد علمی در مورد عملکرد این داروها هستند.

درمان جای زخم و اسکار

انواع اسکار

اسکار معمولاً در اثر جراحات ، جراحی یا بیماری های پوستی ایجاد می شود. بعضی از انواع اسکارها سریعتر از بقیه بهبود می یابند.
نوع اسکاری که فرد ایجاد می کند به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله:

  • نوعی آسیب پوستی که رخ داده است مانند آکنه ، جراحی یا سوختگی.
  • نوع پوست طبیعی شخص. برخی از انواع اسکارها ممکن است در خانواده ها به صورت ارثی شایع باشد و ضخامت ، رنگ و بافت پوست یک فرد ممکن است در میزان اسکار پس از زخم تأثیر بگذارد.
  • محل آسیب دیدگی پوست ممکن است در بعضی از نقاط بدن ضخیم تر یا سفت باشد ، که می تواند در ایجاد اسکار تأثیر بگذارد.

شناختن نوع اسکار هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه درمان اسکار مفید است.

کلوئیدها

اسکار کلوئیدی معمولاً بسیار بزرگتر از خود زخم است. برجسته ، به رنگ تیره است و پس از بهبودی زخم می تواند به رشد خود ادامه دهد.
کلوئیدها می توانند عوارضی مانند تداخل در حرکت پوست اطراف زخم ، درد و خارش داشته باشند. ممکن است بیشتر در افرادی با رنگ پوست تیره دیده شوند و با گذشت زمان برطرف نمی شوند و خود به خود از بین نمی روند.

درمان جای زخم و اسکار

جای زخم هایپرتروفیک

این اسکارها مانند کلوئیدها معمولاً برجسته و قرمز هستند. اما فقط در محل آسیب دیده می شوند. ممکن است خارش دار یا دردناک باشند اما با بهبود کامل پوست ، این وضعیت اغلب بهبود می یابد.
جای زخم هایپرتروفیک اغلب کوچک می شود و با گذشت زمان ناپدید می گردد ، اگرچه این روند ممکن است سالها طول بکشد.

اسکارهای آتروفیک

اسکار آتروفیک به صورت گودال یا فرورفتگی در پوست ظاهر می شود. در نتیجه آسیب به کلاژن پوست ایجاد می شود و معمولاً با بیماری هایی مانند آبله مرغان و آکنه ایجاد می شود.

اسکار انقباضی

این زخم ها باعث سفت شدن یا انقباض پوست می شوند. آنها اغلب نتیجه سوختگی هستند و می توانند دردناک باشند.

اسکارهای انقباضی ممکن است عضلات و اعصاب زیر پوست را تحت تأثیر قرار دهند و می توانند حرکت قسمت آسیب دیده بدن را کاهش دهند.

اسکارهای گسترده

این اسکارها که به زخم های گسترده نیز معروف هستند ، پس از جراحی شایع هستند. یک اسکار وقتی کشیده و پهن می شوند که جای زخم روی برش ایجاد شده باشد .
این اسکارها معمولاً صاف و کمرنگ هستند ، بنابراین کمتر به روی آنها برجسته یا تورفتگی دیده شوند.

درمان جای زخم و اسکار

درمانهای خانگی

بسیاری از لوسیون ها ، کرم ها و سایر محصولات وجود دارند که باعث کاهش اسکار و عوارض جای زخم می شوند اما فاقد شواهد برای تأیید ادعاهای خود هستند. با این حال ، برای کسانی که مایل به درمان غیر تهاجمی اسکار در خانه هستند ، چند گزینه زیر ممکن است مفید واقع شود :

1. ورق و ژل سیلیکون

از بین تمام داروهای خانگی برای جای زخم ، سیلیکون ممکن است بیشترین شواهد را در مورد اثر بخشی داشته باشد . تعدادی از مطالعات طی 20 سال گذشته تأیید کرده اند که استفاده از ورق سیلیکون یا ژل می تواند به تدریج ظاهر زخم را بهبود بخشد:

بر اساس یک مطالعه ، نشان داده شده است که ورق سیلیکون یک درمان اثبات شده برای اسکار در طول سالها است. یک بررسی بیان می کند که ورقه های سیلیکونی ظاهر زخم هایپرتروفیک را بهبود می بخشد.

مطالعه دیگری نشان داد که یک ژل سیلیکون به اندازه ورق سیلیکون در کاهش زخم هایپرتروفیک و کلیوئید موثر است. بر اساس یک بررسی دیگر ، ژل سیلیکونی موضعی باعث بهبود اسکارهای کلوئیدی و هیپرتروفیک می شود.

محصولات درمان اسکار سیلیکون در بسیاری از فروشگاه ها بدون نسخه پزشک موجود است. پزشکان همچنین ممکن است این روش درمانی را پس از جراحی یا برای جلوگیری از تشکیل اسکار پس از آسیب تجویز کنند. سیلیکون خطر عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً استفاده از آن آسان و بدون درد است.

2. عصاره پیاز برای از بین بردن جای زخم

یکی از معروف ترین درمان های طبیعی برای درمان جای زخم ، عصاره پیاز است. این عصاره به طور گسترده ای در محصولات درمان اسکار که در فروشگاه های دارویی موجود است ، موجود است.

درمان جای زخم و اسکار

برخی مطالعات نشان داده است که:

یک محصول اختصاصی عصاره پیاز پس از 4 هفته جای زخم ها را بهبود بخشیده و نرم می کند. افرادی که از ژل عصاره پیاز استفاده کردند ، پس از 4 هفته در بافت اسکار ، نرمی ، قرمزی و ظاهر کلی زخم تغییرات فاحشی را گزارش نموده اند.

با وجود این مطالعات ، شواهد در مورد عصاره پیاز ادامه دارد. یک مطالعه نشان داد که عصاره پیاز در درمان اسکار  بهتر از یک پماد بر پایه چربی عمل نمی کند .

3. لایه بردارهای شیمیایی

بسیاری از کرم ها و سرم های بدون نسخه پزشک حاوی لایه بردار هستند. این مواد برای کمک به از بین بردن لایه های خارجی پوست مرده ، و ایجاد ظاهر صاف تر طراحی شده اند.

اگرچه برخی ادعاها وجود دارد که لایه بردارها می توانند تنها خطوط ظریف را صاف کنند ، اما ممکن است برای برخی از انواع زخم ها و علائم تیرگی مفید باشد.

یک مطالعه نشان داد که دو نوع لایه بردار شیمیایی به کاهش جای زخم های آکنه و علائم تیره ناشی از آکنه کمک می کند. در این مطالعه لایه برداری حاوی گلیکولیک اسید و یک ترکیب اسید سالیسیلیک-ماندلیک بررسی شد و مشخص شد که هر دو نوع نتایج بهبودی را نشان دادند.

مطالعه دیگری نشان داد که لایه برداری از اسید گلیکولیک می تواند ظاهر زخم های آتروفیک را بهبود بخشد. نویسندگان اظهار داشتند افرادی که لایه برداری قوی تری را در مطب یک متخصص انجام می دهند ممکن است نتایج بهتری از این روش بگیرند ، اما لایه برداری با قدرت کمتری که در خانه انجام می شود نیز می تواند مزایایی داشته باشد.

همچنین استفاده از کرم ها و محصولات مراقبتی پوست نیز می تواند به بهبود یا سرعت بهبود پوست کمک کند که ما به شما محصولات گاتیو را پیشنهاد می کنیم.

درمان جای زخم و اسکار

4. ضد آفتاب و درمان اسکار:

گرچه ضد آفتاب به تنهایی باعث بهبود جای اسکار نمی شود ، اما می تواند جلوگیری از بدتر شدن آنها شده و به روند محو شدن طبیعی آنها کمک کند.

به افرادی که از گلیکولیک اسید یا سایر محصولات محو کننده اسکار استفاده می کنند اکیداً توصیه می شود از ضد آفتاب استفاده کنند.

استفاده دقیق از کرم های ضد آفتاب و لباس های ضد آفتاب هم برای جای زخم های تازه شکل گرفته و هم برای زخم های قدیمی لازم است. ضد آفتاب به جلوگیری از تیرگی اضافی کمک می کند ، که باعث ایجاد زخم بیشتر می شود.

فقدان شواهد برای سایر روش های درمان اسکار :

بسیاری از داروهای خانگی دیگر به عنوان مواد پاک کننده زخم رواج دانر مانند آلوئه ورا ، عسل و روغن زیتون . در حالی که این مواد طبیعی ممکن است به نرم و لطیف شدن پوست کمک کند و هیچ آسیبی به آن نرساند ، اما هنوز هیچ مطالعه ای نتیجه نگرفته است که این مواد در کاهش یا از بین بردن جای زخم موثر باشند.

مراقبت مناسب از زخمی که در حال بهبود است ، بهترین راه برای پیشگیری از بروز اسکار یا جای زخم است. چگونگی بهبود زخم می تواند بر روی شکل ظاهری اسکار تأثیر بگذارد.

اگرچه نمی توان از برخی اسکار ها جلوگیری کرد ، اما روش هایی وجود دارد که به حداقل رساندن ظاهر آنها کمک می کند.
پس از بروز آسیب به پوست ، آکادمی پوست آمریکا به افراد توصیه می کند که موارد زیر را انجام دهند:

محل زخم را تمیز نگه دارید:

برای بسیاری از بریدگی ها و خراش های جزئی ، صابون و آب ملایم موقر است. زخم را روزی یک بار تمیز کنید.

اجازه ندهید زخم خشک شود:

مطالعات نشان داده است که یک محیط مرطوب به سلامت زخم کمک می کند تا بافت بهبود یابد و می تواند به کاهش تشکیل بافت اسکار کمک کند.

درمان جای زخم و اسکار

برداشت به موقع بخیه ها :

انتظار طولانی برای از بین بردن بخیه ها یا بیرون آوردن زود هنگام آنها می تواند در بهبودی اختلال ایجاد کند.

از لباس های ضد آفتاب و کرم ضد آفتاب استفاده کنید:

اشعه های خورشید می توانند باعث ایجاد تیرگی یا افزایش جای زخم شوند. افراد باید هم هنگام بهبودی و هم بعد از آن ، پوست آسیب دیده را در برابر آفتاب محافظت کنند.

اکثر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی توصیه می کنند روزی یک بار در حین بهبودی زخم از ژل روغنی ساده استفاده و روی آن را با باند تمیز بپوشانند. اینکار از ایجاد یک پوسته سخت بر روی زخم جلوگیری می کند و از تشکیل اسکار پیشگیری می نماید.

درمان جای زخم و اسکار

بنابراین اسکارها می توانند به سلامت جسمی و روانی فرد آسیب برسانند ، خصوصاً اگر در ناحیه قابل توجهی مانند صورت باشد. درمان های خانگی نمی توانند جای زخم را به طور کامل پاک کنند. با این حال ، به دلیل کم خطر بودن عوارض جانبی ، ممکن است گزینه ای باشد که برای بهبود خفیف تا متوسط در نظر گرفته می شود.

افرادی که با اثرات اسکار دست و پنجه نرم می کنند ممکن است مایل باشند با یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک در مورد گزینه های تهاجمی تر برای  درمان اسکار صحبت کنند. این موارد شامل لیزر ، جراحی ، استروئید یا سایر روش های درمانی است.

talentkala.ir

salamateaval.com