دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

شل شدن پوست و افتادگی آن از جمله عوارض متداولی است که اغلب پس از کاهش وزن شاهد آن خواهیم بود. این شل شدن و افتادگی در اثر تخریب الاستین و کاهش کلاژن به وجود می آید. علاوه بر کاهش وزن، علت های دیگری از جمله برخی بیماری ها نیز برای شل شدن و افتادگی پوست وجود دارند که در ادامه این مقاله به بررسی هر یک از علل خواهیم پرداخت.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست

پوست سالم حالت ارتجاعی فراوانی دارد و پس از کشیده شدن به راحتی به حالت اولیه خود بازمیگردد. این خاصیت ارتجاعی ناشی از رشته های محم الاستین و کراتین در پوست است. گاها به دلایل متفاوتی ممکن است این رشت ها ضعیف شده یا از بین بروند. در چنین شرایطی پوست در آن ناحیه شل شده و دچار افتادگی می شود. یکی از عمده ترین دلایل شل شدن پوست کاهش وزن است. چاقی باعث می شود رشته های الاستین و کلاژن پوست به دلیل تحمل طولانی مدت وزن اضافی بدن آسیب ببینند. همین امر جمع شدن و سفت شدن پوست پس از لاغری را سخت تر می کند.

از دیگر دلایل افتادگی و شل شدن پوست می توان به افزایش سن اشاره کرد. با افزایش سن دو پروتئین مهم الاستین و کلاژن فرسوده شده و از بین می روند. به همین دلیل هم پس از دوره میانسالی پوست شروع به شل شدن و افتادگی می کند. بارداری نیز از دلایل افتادگی پوست، مخصوصا در ناحیه شکم است. در دوران بارداری بدن دچار تورم می شود و این موضوع خاصیت ارتجاعی پوست را ضعیف می کند و همین موضوع باعث افتادگی پوست پس از زایمان شود.

از جمله عوامل دیگری که باعث تخریب و تضعیف رشته های الاستین و کلاژن پوست می شود می توان به در معرض نور خورشید قرار گرفتن برای مدت طولانی، آلودگی هوا، مواد مخدر، استعمال دخانیات، تغذیه نامناسب، مصرف پیش از حد الکل و ورزش نکردن نیز اشاره کرد. همچنین ممکن است دلیل شل شدن پوست ابتلا به برخی بیماری های نادر مانند گرانولوماتوز یا سندروم اهلرز-دانلوس باشد.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

روش های پیشگیری از شل شدن پوست

برای پیشگیری از افتادگی و شل شدن پوست، مهم است که سبک زندگی خود را تغییر دهید. بهتر است در ساعاتی که آفتاب در شدید ترین حالت خود قرار دارد، در معرض نور آن قرار نگیرید. علاوه بر آن بهتر است به طور مرتب از ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید. رژیم غذایی سالم از جمله روش های موثر پیشگیری از شل شدن و افتادگی پوست است. مصرف میوه و سبزیجات خود را افزایش دهید، چراکه این مواد علاوه بر مواد مغذی، دارای مقادیر زیادی فیبر هستند که باعث محکم تر شدن رشته های الاستین و کلاژن می شوند.

عادت های ناسالم مانند استعمال دخانیات و مواد مخدر تا حد زیادی در شل شدن پوست تاثیر دارند. بهتر است این عادت ها را کنار بگذارید تا پوست بهتر و زیبا تری داشته باشید. ورزش کردن نیز نه تنها برای سفت شدن و جلوگیری از افتادگی پوست می تواند موثر باشد؛ بلکه در سلامت عمومی بدن نیز تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

درمان شل شدن و افتادگی پوست

شل شدن پوست مشکلی است که به راحتی و سریعا نمی توان برای درمان آن اقدام کرد. چراکه بازسازی رشته های کلاژن کار دشواری است. روش های خانگی به دلیل بی خطر بودن و در دسترس بودن اغلب طرافداران بیشتری دارند. یکی از روش های خانگی متداول برای درمان شل شدن پوست ماساژ پوست با روغن زیتون و ورزش های مناسب رفع افتادگی است.  البته این روش ها در صورتی که افتادگی شدید باشد اغلب موثر واقع نمی شوند.

چه بخش هایی از بدن بیشتر مستعد افتادگی و شل شدن هستند؟

هر قسمت از پوست بدن می تواند شل شده و دچار افتادگی شود؛ با این حال برخی قسمت های بدن هستند که پوست نازک تری دارند و الاستین آن ها سریع تر از بین می رود و در نتیجه بیشتر مستعد افتادگی و شل شدن هستند. پلک ها، ناحیه غبغب و چانه، گلو، بازوان و شکم از جمله نواحی از بدن هستند که احتمال افتادگی و شل شدن آن ها بیشتر است.

آیا کاهش وزن همواره باعث شل شدن پوست می شود؟

در صورتی که چاقی شما بیش از حد بوده و در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی کم کرده اید، احتمال اینکه افتادگی پوست شما زیاد شود بیشتر است. توصیه می شود در صورت اقدام به کاهش وزن، به تدریج وزن کم کنید و همزمان از رژیم لاغری و ورزش نیز استفاده کنید تا شل شدن پوست خود را به حداقل برسانید.

علت شل شدن پوست بعد از کاهش وزن چیست ؟

معمولاً بیشتر کسانی که می‌خواهند کاهش وزن پیدا کنند، اولین گزینه آن‌ها رژیم غذایی است. با رژیم غذایی وزن اضافه را کاهش می‌دهند و مشکل از اینجا شروع می‌شود. این مشکل زمانی حاد می‌شود که در کاهش وزن نیز استاندارد لازم را رعایت نمی‌کنند، یعنی تصور بر این دارند که هر چه بیشتر وزن کم کنند و این مقدار کاهش وزن در زمان کمتری رُخ دهد، موفق‌تر هستند.

وقتی که شما وزن از دست می دهید، لایه‌های چربی زیر پوست از دست می‌رود، اما چنانچه کاهش وزن سریع اتفاق بیافتد، پوست وقت کافی برای کشش خود جهت انطباق را ندارد و با مشکل شل شدن پوست مواجه می‌شوید. اما نکته مهم دیگر این است که اگر فعالیت ورزشی را در کنار رژیم غذایی به کار نگیرید، بدون شک بازهم دچار افتادگی پوست می‌شوید.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

 بهترین روش کاهش وزن برای جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست

اگر در نظر دارید وزن کم کنید و به دنبال راه حل مناسبی هستید، شک نکنید باید تنبلی را کنار بگذارید. چون برای کاهش وزن سالم و بدون افتادگی و شل شدن پوست باید برنامه منظمی داشته باشید. ۳ بخش اساسی یک برنامه کاهش وزن شامل، رژیم غذایی سالم، تمرینات هوازی مانند دویدن و طناب زدن و تمرینات بدنسازی است. اگر این سه بخش رعایت شود، مشکلی نخواهید داشت.

اما حتی اگر این سه بخش را رعایت کنید ولی بازهم در طول یک ماه خیلی زیاد وزن کم کنید، تلاش شما نتیجه نخواهد داشت. تحت هیچ شرایطی نباید در ماه بیشتر از ۴ الی ۵ کیلو وزن کم کنید، حد اعتدال آن ۹۰۰ گرم در هفته است. در چنین شرایطی پوست بدن بهتر می تواند خود را با وضعیت جدید وقف دهد و این یعنی اولین گام برای جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست.

با تمرینات هوازی به چربی سوزی کمک می کنید و با تمرینات بدنسازی سوخت و ساز بدن را بالا می‌برید، به تناسب اندام می‌رسید و مهمتر از همه تمرینات بدنسازی اجازه نمی‌دهد پوست بدن شل شود چون ورزش منظم، قابلیت ارتجاعی طبیعی پوست را افزایش خواهد داد و تقویت عضلات باعث حفظ وضعیت پوست خواهد شد.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

آیا استفاده از مکمل های خوراکی یا کرم های ضد افتادگی می توان شل شدن پوست را کاهش داد؟

برخی از مکمل های خوراکی که حاوی مقادیر زیادی کلاژن یا اسید هیالورونیک هستند می توانند تا حد زیادی در کاهش افتادگی پوست موثر باشند. که در این بین ما به شما کرم سفت کننده پوست بدن گاتیو را پیشنهاد می کنیم.

چه زمانی مراجعه به یک پزشک متخصص پوست برای درمان افتادگی پوست الزامی است؟

اگر شل شدن پوست شما دلیل مشخصی ندارد و در مدت زمان کوتاهی به وجود آمده است بهتر است سریعا برای تشخیص به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؛ چراکه برخی  از بیماری ها نیز ممکن است در شل شدن پوست تاثیر داشته باشند.

دلایل افتادگی و شل شدن پوست و درمان آن

talentkala.ir

forevertopclinic.ir

drzeytoon.com