مضرات آب تصفیه نشده

مضرات آب تصفیه نشده

آلودگی آب شهری همانند حفظ آب یکی از مسائل مهم در جهان است زیرا منابع آب  آشامیدنی در جهان بسیار محدود است و باید در حفظ آب و همچنین محدود کردن آلودگی آن کوشا باشیم.

دستگاه تصفیه آب و لزوم استفاده از آن ,قبل از هر توضیحی راجع به دستگاه تصفیه آب شاید این سوال برای همه ما پیش بیاید با توجه به تصفیه بودن آب لوله کشی چرا باید آب را تصفیه کنیم؟

در واقع اب شهری که از طریق لوله کشی آب به خانه هایمان روانه میشود تصفیه شده است.اما بعضی از آلاینده ها از طریق این تصفیه از بین نمیروند.حتی بعضی از آلاینده ها به دلیل قدیمی و یا معیوب بودن لوله ها به وجود می آیند.این آلاینده ها میتوانند رنگ بو و مزه آب را تغییر بدهند و حتی باعث بیماری های ناشی از آب در جوامع شوند.

پس آب شهری هم به تصفیه نیاز دارد تا با حذف آلاینده های موجود در آب,آبی سالم و به دور از هرگونه عوامل بیماری  زا را در اختیار ما قرار دهد.

آلودگی آب شهری

آلودگی آب شهری همانند حفظ آب یکی از مسائل مهم در جهان است زیرا منابع آب  آشامیدنی در جهان بسیار محدود است و باید در حفظ آب و همچنین محدود کردن آلودگی آن کوشا باشیم.شاعر بریتانیایی W.H Auden برای نشان دادن اهمیت آب نقل کرده است :

هزاران نفر بدون عشق زندگی کرده اند،ولی نه بدون آب

همه ما اهمیت آب در زندگی مان را میدانیم با این حال حدود ۸۰% از فاضلاب جهان(عمدتا تصفیه نشده )به محیط زیست ریخته میشود و رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها را آلوده می کند.از اصلی ترین عوامل در آلودگی آب لوله کشی میتوان به ۵ مورد زیر اشاره کرد:

مضرات آب تصفیه نشده

۱.فضولات انسانی و حیوانی

فضولات انسانی و حیوانی یکی از روش های آلودگی آب است.بیش از ۸۵% از فضولات مدفوع جهان از حیوانات اهلی مانند طیور,گاو,گوسفند و خوک است.فضولات انسانی و حیوانی حاوی باکتری و نیترات است و می تواند آب را آلوده کند.

۲.فلزات سنگین

مهم ترین عامل ورود بیش از اندازه فلزات سنگین در آب میتوان به عدم تصفیه و تخلیه فاضلاب ها اشاره کرد.فلزات سنگین در آب همواره وجود دارند اما اگر مقدار این فلزات از حد مجاز بالاتر رود میتواند سلامت انسان را به خطر بیندازد. در جدول زیر به چند مورد از فلزات سنگین و بیماری های ناشی از آن ها اشاره کرده ایم.

دستگاه تصفیه آب و موارد حیاتی و مهم استفاده از آن


۳.کودها و آفت کش ها 

کودها و آفت کش ها دارای مواد مغذی هستند که از طریق رواناب و  فرسایش خاک وارد دریاچه ها و نهرها می شوند.به طور کلی زمانی که مقدار نیتروژن N و فسفر P در خاک افزایش می باید مقدار زیادی از این فسفر و نیتروژن موجود در گیاه با  آب حرکت میکند.زمانی که غلظت فسفر و نیتروزن در آب  به حد بالایی برسد در اینصورت خطر آلودگی رودخانه ها و تالاب را افزایش میدهد.

مضرات آب تصفیه نشده

۴.فاضلاب کارخانه و صنایع

 فاضلاب کارخانه و صنایع، به ویژه از تولیدات شیمیایی و دارویی، اغلب حاوی موادی هستند که ورود این مواد به آب ها باعث آلودگی آب میشود.جریان‌های زباله فرآیند تولید در کارخانه ها و صنایع که یکی از راه های ورود این آلاینده ها ه آب است .می‌تواند شامل آلاینده‌های معمولی (یعنی قابل کنترل با سیستم‌های تصفیه ثانویه)، آلاینده‌های سمی (مانند حلال‌ها، فلزات سنگین) و سایر ترکیبات مضر مانند مواد مغذی باشد.منابع فاضلاب صنعتی عبارتند از: باتری سازی، نیروگاه های برق، صنایع غذایی، صنایع آهن و فولادو…. این منابع میتواند باعث آلودگی آب شوند

۵.فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب بیمارستانی حاوی مواد دارویی خطرناک است و می تواند باعث بیماری های عفونی جدی شود. از این رو، بسیار مهم است که فاضلاب بیمارستانی قبل از رهاسازی به فاضلاب و محیط آبی تصفیه شود. فرآیند تصفیه آب در این مرحله باید شامل تصفیه بیولوژیکی فاضلاب  و همچنین حذف کامل باکتری ها باشد.

مضرات آب تصفیه نشده

نتیجه

در این مقاله به ۵ روشی که باعث آلودگی آب میشود اشاره کردیم.میدانیم تصفیه شهری نمیتواند تک تک این آلودگی ها را از بین ببرد و امکان وجود آلودگی بعد از تصفیه شهری همچنان وجود دارد. بنابراین تنها راه حل استفاده از دستگاه تصفیه آب است این دستگاه باید  مطابق استاندارد های جهانی باشد و آبی سالم در اختیارتان قرار دهد.

ما به شما دستگاه های تصفیه آب ایزی ول تایوان را پیشنهاد می دهیم که در زیر می توانید توضیحات مورد نیاز را با کلیک بر روی لینک دریافت کنید.